Periodontoloji

Diş Eti Hastalıkları

 

Periodontoloji Nedir?

 

           Periodontoloji diş hekimliği dalında dişleri çevreleyen kemik, yumuşak ve sert dokuların iltihabi hastalıkları ve tedavileri ile ilgilenen bir branştır. Son yıllarda oldukça popüler bir branş haline gelmiştir. Çünkü insanlar zamanla diş etlerinin de estetiği etkilediğini keşfetmişlerdir. Yunancada peri – çevre, odonto – diş, logos – bilim anlamına gelmektedir. Bu kelimeler bir araya geldiğinde çevre dokuların bilimi anlamını kazanmaktadır.

 

Periodontoloji Bölümü Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

 

Diş eti ve dişleri desteklemekte olan diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklara periodontal hastalıklar denir. Yetişkin bireylerde diş kayıplarının %70’inden periodontal hastalıklar sorumludur. Bu hastalıklar erken teşhis edildiği takdir de kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

 

           Periodontoloji bölümü tedavisi diş taşı temizliği ile başlar. Hastalığın türü ve şiddetine göre küretaj, flap operasyonları ve estetik diş eti operasyonları olan mukogingival cerrahiler gibi periodontal tedavileri kapsamaktadır.

Eğer ki diş iltihabı erken dönemde tedavi edilmezse diş etleri kanar ve hacimsel olarak büyür. Ayrıca ilerleyen aşamalarda diş eti ve dişlere destek veren alveol kemiğinde hasar meydana getirebilmektedir.

 

Diş eti Hastalıklarının Belirtileri Nedir?

 

-Diş fırçalama esnasında kanama meydana gelebilir.

-Dişler kızarır ve şişer.

-Diş etleri dişlerden kolaylık ayrılabilir.

-Diş ve diş eti arasında iltihabi akıntı meydana gelebilir.

– Dişler arasında aralıklar oluşabilir ve mevcut olan aralıklar artabilir.

-Ağızda daima kötü koku oluşabilir.

 

Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için düzenli olarak Periodontoloji bölümüne kontrole gitmek gerekir.

 

Diş eti Hastalığı Nasıl Önlenir?

 

Periodontal hastalığın önlenmesi için kişi diş sağlığına dikkat etmesi gerekir. Dişlerinin sağlığının iyi bir duruma getirmek için, günlük olarak ağız bakım işlemlerini yaparak bakteri yüklü diş plaklarını dişinden uzaklaştırması gerekir. Ayrıca Periodontoloji bölümünde ki diş hekiminde düzenli olarak kontrole gitmesi gerekir.

 

Günlük ağız bakımı ile kişinin dişinde diş taşı oluşumu tamamen önlenemez fakat en alt düzeye kadar indirilebilir. Bundan dolayı dişin sağlıklı olması için diş fırçası ve diş ipliği gibi diş temizleme araçları kullanılır.

 

Diş eti rahatsızlığı farklı bir hastalığa neden olur mu?

 

Diş eti sağlığı genel sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Günümüzde yapılan birçok araştırma sonucunda şeker hastalığı ve diş eti hastalığı arasında bir ilişki bulunmuştur. Çünkü şeker hastalıklarında diş etlerinde kanamalar, abse ve ödem gelişimleri gözlemlenmiştir. Şekerin yanı sıra kalp hastalıkları ve Akciğer hastalıklarının da diş eti hastalıkları arasında ilişkiler görülmüştür. Ayrıca dişetlerindeki ilk hastalık dönemlerinde görülen eritem şeklindeki kızarıklıklar da Lösemi gibi kan hastalıklarının belirtisi olabilir.