Pedodonti

Çocukların Ağız Ve Diş Sağlığının Korunması Zor Değil

 

Pedodonti nedir?

 

           Pedodonti yani çocuk diş hekimliği, 0-13 yaş grubu aralığındaki çocukların süt dişleri ve daimi dişlerinin sağlığı için; korunması, travma durumlarının tedavisi, çürüklerin oluşmaması veya tedavi edilmesini, kalıtımsal ya da benzer diğer dış etkenlerin ortaya çıkardığı rahatsızlıkları gidermek ve bakımının yapılmasını sağlayan tıp bölümünün diş hekimliği(pedodonti) dalıdır. Bebeklikten itibaren çocuklardaki ağız ve diş sağlığının, aynı zamanda çene yüz bölgesindeki gelişimlerin düzenli olarak takibini ve tedavisini yapar, bununla birlikte koruyucu yöntemleri de uygular ya da hastaya uygulatır pedodonti hekimi. Bebeklerin, 1 yaşından itibaren ağız sağlığı için uzman doktorunu ziyaret etmeleri gereklidir. Bu ziyaretlerin periyodu 2-3 ayda bir şeklinde ayarlanabilir. Bu dönem içerisinde çocuğa günde 2 defa diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması faydalı olacaktır.

 

Bebeklerin dişleri çıkmaya başladığında nelere dikkat edilmelidir

 

– Emzirme halindeyken bebek uyutulmamalıdır.

 

– Bebeğin dişleri ıslak bezle temizlendikten sonra uyutulmalıdır(emzirme sonrası).

 

– Bebek şeker, süt ve bal ile hazırlanan içeceği biberonla içerken uyutulmamalıdır.

 

– Bebek biberonla beslenirken bitirmesi için zorlanmamalı, eğer doyduysa zorlandığı takdirde fazlasını çıkartmasına sebep olacaktır.

 

– Biberonun sıcaklığının kontrolü için, anne biberonu kesinlikle ağzına sokmamalıdır.

 

– Biberonla meyve suyu içirilmek istendiğinde bu çok sık olarak yapılmamalıdır. Sürekli meyve suyu içirmek diş çürümelerine sebep olabilir.

 

– 1 yaşına giren bebekler, sıvı olan tüm içecekleri içmesi için bardakla içmesi öğretilmelidir.

 

– Çocuklara günde 2 defa diş fırçalama alışkanlığı mutlaka kazandırılmalıdır ve diş fırçası kullanımı öğretilmelidir.

 

Süt dişleri neden önemlidir?

 

Ağız içerisinde toplam 20 tane süt dişi bulunur. Bu dişlerin ilk görevi beslenme ihtiyacını karşılamaktır. Süt dişleri aynı zamanda konuşmanın sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için de önemlidir. Kendisinden sonra gelecek olan kalıcı dişlerin yerini korumak ve onlara rehberlik etmek bir diğer görevidir. Çocuk diş hekimliğinin(pedodonti) öncelikli amacı ağız sağlığının korunmasıdır, çünkü süt dişlerinin erken çekilmesiyle yerine gelecek dişlerin yerinin boşalması anlamına gelir. Bu da yerine getirmesi gereken görevlerden bir tanesini yapamaması anlamına gelmektedir. Bu yüzden pedodonti öncelikli olarak bu ve benzer sorunların yaşanmaması için önlemler alır ve çocukların bu önlemleri uygulamasını sağlar. Bu tür de uygulanan işlemler de koruyucu diş hekimliği uygulamaları arasına girmektedir.

 

Klinikte uygulanan hizmetler:

 

– Koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamaları

 

– Diş çürüğü tedavisi

 

– Diş travma tedavileri