Ortodonti

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, diş ve çene yapısındaki bozuklukları için çalışan bir diş hekimliği dalıdır. Genel olarak alt ve üst çenedeki diş çapraşıklarını tedavi eder. Ortodonti tedavi gerektiren bozuklukların nedeni birçok şeye bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle genetik faktörler bu bozuklukların oluşmasında fazlasıyla etkilidir. Sonradan meydana gelebilecek kaza vs. sebeple de bozukluklar ortaya çıkabilmektedir.

Ortodonti tedavisini ortodontist hekimler yapmaktadır. Aynı zamanda bu konuda uzmanlaşan kişilerde bu tedaviyi üstlenmektedir.

İlk ortodontik muayene 7 yaşında yapılmakla birlikte ilerleyen yaşlarda da takibin devam etmesi önemlidir. Uzman ortodontist hekimler 7 yaşında yapılan muayene sonucunda eğer bir bozukluğa rastlarlarsa öncelikle 6 aylık bir tedavi sürecine başlarlar. Bu altı ayda dişlerin takibi ve gelişim süreci incelenir.

Tedavi sürecine hazırlanırken genelde ilk olarak panoramik ve sefolometrik radyografi çekilerek işe başlanır. Yüzün dişlerin ve ağzın fotoğrafı çekilir. Daha sonra önce alt sonra üst olmak üzere 30 saniye arayla model alınır. Bunlardan sonra ortodontistiniz tüm bu fotoğrafları ve modelleri inceleyerek size bir tedavi planı hazırlar.

Genellikle ilk olarak azı dişlerin arası açılarak bant yerleştirmek için elastik seperatörler kullanılır. Bu takılan materyaller bir hafta kalır. Fakat bu aşamalarda sürekli ağız ve diş hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Tedavi süresince diş çekimi gerektirecek aşamalarda olabilir bunlara hazırlıklı olunmalıdır. Bu işlemler bittikten sonra braket takılma aşamasına geçilir.

Braket takılmadan önce ortodonti kliniğine gelirken dişlerin fırçalanması ve güzel bir şekilde temizliğinin yapılması çok önem taşımaktadır. Hasta kliniğe geldiğinde ağız açıcı takılır bu aşama biraz acı verici olabilir. Daha sonra dişler ortodontist tarafından kurutulur ve asitlenir. Asit braket yapıştırıcılarının dişe daha iyi yapışması için kullanılmaktadır. Artık braketlenmeye başlanılabilir. Braket yapıştırıcılarının iki çeşidi bulunmaktadır. Bir tanesi kimyasal sertleşen yapıştırıcı diğeri ise ışınla sertleşen yapıştırıcıdır. Ortodontist hekim hangisini tercih ederse o kullanılmaktadır. Braketler yerleştirildikten sonra ark teli braketlerin üzerine yerleştirilir. Ark telini braketlere tutturabilmek için de ya tel ligatür ya da elastik ligatür kullanılır. Bu ligatürlerin renklileri ve şeffafları bulunmaktadır. Tercihe göre ortodontistiniz size yardımcı olacaktır.

Tel bağlandığında çene de bir sıkılık hissedilir bu normaldir. Çünkü çene ve diş yapısının düzelebilmesi için bu kuvvete ihtiyaç vardır. Tel takıldıktan bir hafta sonra bu hissiyat azalmaya başlayacaktır. Aynı zamanda tedavi sürecinde hiç bir şekilde muayeneler aksatılmamalı ve iyi bir sonuç alabilmek için ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir.