İmplant Tedavisi

İmplant Diş Tedavisi

Diş implant tedavisi, ağızda herhangi bir sebepten dolayı eksik olanı yerine koymak için uygulanan bir yöntemdir. İmplant titanyum ya da buna benzer bileşenlerden oluşturulan yapay bir diş köküdür. Diş implant tedavisi de bu yapay diş köklerinin eksik dişler yerine monte edilmesi yöntemiyle uygulanır.

Diş implant operasyonları bu konuda uzmanlaşmış çene cerrahları tarafından yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi iyi bir uzmanla çalışılması ve aynı zamanda kişinin ağız bakımını güzel bir şekilde yapması sonucunda ömür boyu ağızda kalma özelliğine sahiptir.

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş implant tedavisi sağlığı yerinde olan tüm hastalara yapılabilmektedir. Fakat tabi ki hastanın 18 yaş ve üstü olması gerekmektedir. Çünkü diş gelişimini tamamlamak bu işlemin yapılabilmesi için önemli bir husustur. Bu işlemin sağlıklı bir şekilde bir ömür boyu ağızda kalabilmesi için güzel ve kalın çene kemiği hekimlerin aradığı özellikler arasında bulunmaktadır. Genel olarak sağlam çene kemiklerine uygulanır. Eğer sağlam kemik bulunamadıysa çene cerrahları tarafından kemik eklemesi yapılması durumu da söz konusu olmaktadır.

İmplant tedavisi yapılan hastada hiç bir şekilde bu işlemi reddetme söz konusu olamaz. Çünkü implantların içinde canlı madde bulunmadığından vücut buna karşı antikor üretemez ve implant reddetme söz konusu dahi olamaz.

Diş implantı yerleştirme aşaması lokal anestezi, sedasyon ve genel anestezi olmak üzere üç çeşit uyuşturma yöntemiyle gerçekleştirilebilir. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra hasta hiçbir şekilde bir ağrı ya da acı duymayacaktır. Anestezilerin etkisi geçtikten sonra da ufak bir sızlama görülecek fakat basit bir ağrı kesici ile bu sızı da geçirilebilecektir.

Bir implantın yerleştirilmesi sadece 5 dakika sürmektedir. Tabi ki hastadan hastaya değişmekle birlikte hastanın ihtiyaçları ve hazır olup olmamasına göre bu süre kısalıp uzayabilir. İşlem sonrası hastanın sadece 3 saat yemek yememesi istenir. Daha sonrasında bu implantların bakımı güzel bir şekilde yapıldığı ve iltihabik bir durum söz konusu olmadığı sürece implantın hastanın yaşantısına hiçbir olumsuz etkisi olmayacaktır.

Eğer sadece bir tane diş kaybıyla değil de implanttan sonra protez aşamasına geçilecek ise hastanın ağız bakımının daha dikkatli yapması gerekmektedir. Aynı zamanda protez uygulaması hastanın isteğine göre değişmekle birlikte kalıcı veya geçici olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır.