Endodonti Tedavisi

Endodonti Nedir?

Endodonti, diğer adı ile kanal tedavisidir. Özellikle kök kanalı tedavisinin gerçekleştirildiği ana bilim dalıdır. Bu işi yapan kişiye de endodontist adı verilir.

 

Endodontik tedavi deyince genellikle ilk olarak akla kanal tedavisi gelmektedir. Diş tedavi işlemleri arasında da en fazla korkulan tedavi çoğunlukla kanal tedavisidir. Günümüzde uygulanan kanal tedavi genellikle canlı dişlere ve tek seansta yapılmaktadır. Ancak canlılığını kaybetmiş dişlerde de genellikle 2 seansta yapılmaktadır.

 

Endodonti Aşamaları Nasıldır?

 

  1. Radyografik görüntü alınarak sorunlu dişin tespit edilmesi.
  2. Diş canlı ise lokal anestezi uygulanarak diş ve çevresindeki dokularda duyarlılığın yok edilmesi.
  3. Dişin mine ve dentin tabakalarında yer alan çürüklerin temizlenip pulpaya ulaşılacak boşluğun meydana getirilmesi.
  4. Dişe rubber dam takılıp korunması.
  5. Elektronik aletler yardımı ile çalışma uzunluğunun belirlenmesi ve radyografi ile doğruluğunun kontrol edilmesi.
  6. Döner alet sistemleri kullanılarak kök kanalı içindeki enfeksiyon kapmış olan dentin tabakalarının, mikroorganizmaların yok edilmesi veya uzaklaştırılması.
  7. Kök kanallarında döner alet sistemlerini kullanılırken farklı kök kanalı dezenfektanlar yardımı ile mikroorganizmaların yok edilmesi.
  8. Döner alet sistemlerini kullanılarak kök kanalı içindeki enfeksiyon kaplı dentin tabakalarının ve mikroorganizmaların yok edilmesi ya da uzaklaştırılması.
  9. Endodentin tedavisine başlarken diş canlılığını kaybetmiş ise kök kanalının içine konulacak bir kanal antiseptiği ile belirli bir zaman beklenmesi ve sonraki kontrol buluşmada kök kanlarının doldurulmasıdır.

 

Kök kanalının tedavisinden sonra ise, dişin çevre dokularla ilişkisi kesilmeli enfeksiyonun bir daha oluşmaması ve dişin çevresinde ki dokularında meydana gelmiş bir zarar varsa onun onarılması amaçlanır.

 

Kanal tedavisinden sonra ki aşamada, özellikle de canlı dişlerin tedavisinden sonra, dişte birkaç gün katlanabilir bir ağrı ya da dişin üzerine basıldığında da ağrı oluşabilmektedir. Bu kanal tedavisi sonrasında meydana gelen normal bir ağrıdır. Kanal tedavisi yapılan dişin bir süre korunmasıyla kısa bir süre içinde ortadan kalkar. Bugün için doğru tedavi tekniği uygulanan kanal tedavilerde başarı oranı % 90’ lara varmaktadır. Doğru kanal tedavisi işlemi için bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır.